VIMMA Čučoriedky

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Čučoriedka chocholíkatá (Vaccinium corymbosum L.)

Čučoriedku chocholíkatú poznáme aj pod názvami čučoriedka veľkoplodá, záhradná alebo čučoriedka kanadská.

Plody obsahujú veľa vitamínov, najmä skupiny B, minerálne látky (železo, horčík, vápnik, atď.), flavonoidy – antokyány, nachádzajúce sa v modrej farbe ovocia. Práve tieto látky majú antioxidačné účinky. Čučoriedky patria medzi tzv. superpotraviny, potraviny  bohaté na živiny, ktoré sa považujú za zvlášť prospešné pre zdravie.

V najväčšom počte pestujeme odrodu Bluecrop. Táto odroda sa radí medzi stredne skoré odrody, bobule sú veľké, svetlomodré, chuťovo najviac podobné čučoriedke obyčajnej, ktorá rastie v lesoch. Spartan je odroda, ktorá patrí medzi skoré odrody. Plody sa radia medzi veľké, v plnej dozretosti veľmi chutné
a sladké. Chandler ako stredne neskorá až neskorá odroda sa vyznačuje najväčšími plodmi, bobule sú veľmi veľké (až 2 cm v priemere) a atraktívne ako stolové ovocie svojou chuťou a výzorom. Licenčne chránená odroda Liberty má plody stredne veľké až veľké, nezvyčajne pevné (vhodné na dlhodobejšie skladovanie), voňavé, typickej chuti. Liberty patrí medzi veľmi neskoré až neskoré odrody. Aurora taktiež patrí medzi licenčne chránené odrody. Je to veľmi neskorá odroda, plody sú stredne veľké až veľké, trochu kyslastejšie, no po dozretí veľmi chutné. Táto odroda je taktiež vhodná na dlhodobé skladovanie.

 

Brusnica pravá (Vaccinium vitis-idaea L. )

Brusnice obsahujú veľa výživných
a minerálnych látok. Sú bohaté na vitamín C, provitamín A a pektíny, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, liečia infekcie močových ciest, podporujú trávenie. V našom sade pestujeme odrodu Sanna, ktorá sa radí medzi stredne neskoré. Plody sú veľké, guľaté, tmavočervenej farby, veľmi pevné, špecifickej chuti. Je to licenčne chránená odroda.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky